POZNAJ KYAMBALO

Marka Kyambalo powstała w 2013 roku i od początku swojej działalności naszym celem było wprowadzenie na rynek polski materiału z kory afrykańskich drzew, wytwarzanego ręcznie przez ugandyjskich farmerów z plemienia Baganda.

Markę nazwaliśmy Kyambalo nieprzypadkowo, ponieważ słowo to pochodzi z dialektu jednego z tamtejszych plemion, a w wolnym tłumaczeniu oznacza szatę lub odzienie.

Nasz pomysł zrodził się z fascynacji Ugandą. Podobnie jak inne kraje z tego regionu, jest od lat  pełna sprzeczności, stale targana wewnętrznymi problemami. Większość z nich wiąże się bezpośrednio z historycznymi uwarunkowaniami, podczas gdy współczesność stawia przed nią nowe wyzwania. Istnieje obecnie potrzeba wielu transformacji gospodarczych oraz zmian w mentalności Ugandyjczyków, bez których niemożliwe będzie zaoferowanie światu jej naturalnych, niewykorzystanych zasobów i odkrycia tajemnic skrywanych w jej granicach. Jedną z nich jest nasz materiał.

W pierwotnej postaci pochodzi z kory dzikiego figowca Mutuba (łac. Ficus natalensis), który dostarcza wyjątkowego surowca. Cały proces jego przeobrażenia jest przykładem czystej postaci rękodzieła od zawsze opartego na pradawnych i niezmienionych przez  stulecia technikach.

Proces wytwarzania od wieków kultywowany pośród lokalnych społeczności stanowi niezaprzeczalny element kulturowego dziedzictwa zarówno plemion Baganda, jak i samej Ugandy.

Stulecia transformacji kraju zmieniły i dalej zmieniają status materiału, choć  prawdopodobnie już zawsze będzie on świadectwem postępu i wyjątkowej kultury jego twórców.  Jako wyjątkowy i niepowtarzalny w skali światowej oraz stanowiący podstawę do zachowania dziedzictwa kulturowego Afryki, został on doceniony przez światową organizację UNESCO, stojącą m.in. na straży dokonań kulturowych ludzkości. Objęła go ona swoim patronatem w 2008 roku i jako bezcenne osiągnięcie człowieka wpisała na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości, aby uchronić go i ocalić od zapomnienia.

Zafascynowani tradycją jego powstawania, wyglądem oraz wizją możliwości, jakie daje, zaczęliśmy sprowadzać go do Polski. Odnaleźliśmy i wciąż odnajdujemy jego potencjał na wielu płaszczyznach współczesnego designu. Tworzymy z niego piękne, niepowtarzalne, a przede wszystkim bliskie naturze przedmioty oraz elementy aranżacji i wystroju wnętrz. Nie przeszkadza nam w tym nawet fakt, że materiał w swej dziewiczej postaci posiada pewne niedoskonałości, nad którymi ciągle pracujemy, testując i badając jego możliwości. W procesie badawczym uczestniczą firmy i  instytuty naukowe w Polsce i za granicą, m.in. współpracują z nami Instytut Przemysłu Skórzanego w Łodzi oddział w Krakowie oraz firma STERN z Dąbrowy Górniczej.

Oprócz pomocy niezależnych firm badawczych i instytutów nasza firma w 2015 r. otrzymała wsparcie z PARP (badania w ramach opracowania technologii przetwórstwa naturalnego materiału otrzymywanego z kory figowca na wyroby galanteryjne, obuwie i inne), a w 2018 r. z Małopolskich Funduszy Europejskich (Modyfikacja technologii przetwórstwa materiału z kory drzew egzotycznych).

Dotacje

Aktualnie, po wielu latach żmudnej pracy udało nam się opracować autorskie techniki ulepszeń bez ingerencji w jego strukturę. Uzyskaliśmy zadowalające wyniki,  jeśli chodzi o jego odporność na wilgoć i ścieranie. Dysponujemy również technologią zmiany naturalnej bursztynowej barwy na inne kolory i wzory. Na materiał posiadamy Atest Polskiego Związku Higieny, który poświadcza w pełni jego 100% naturalne pochodzenia.

Pomysł na biznes, czy coś więcej?

Naszym celem i misją jest również konkretna i realna pomoc farmerom, poprzez zagwarantowanie im regularnego zapotrzebowania na materiał. Efektem tak rozumianej polityki ma być także rewitalizacja obszarów rolnych, na których sadzono by młode figowce mające w przyszłości zapewnić odnawialne źródło surowca do powstawania kolejnych tekstyliów.

Wszystko to z poszanowaniem zarówno ludzkiej godności, jak i kulturowej spuścizny tego kraju, pozostawionej dzisiejszym farmerom przez minione pokolenia. Ma to być także element naszej świadomej polityki zapobiegający opuszczaniu przez farmerów swych rodzinnych stron w ramach zarobkowej emigracji.

Jesteśmy dumni, że jako jedni z nielicznych piszemy historię Kyambalo, starając się nadać mu należytą rangę w Polsce, w Europie, a nawet na świecie.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat marki Kyambalo?

Skontaktuj się z nami.

+48 608 382 988

kontakt@kyambalo.com

Showroom: ul. Zawiła 69, 30-390 Kraków

-planowane otwarcie pierwsza połowa 2020 r.

Marka Kyambalo należy do firmy:

FHU TIP-TOP DARIUSZ MAŁEK

ul. Spółdzielców 3, 30-682 Kraków

NIP: 6791410469

Regon: 350771686

Rok założenia 1993

Administratorem Państwa danych osobowych jest F.H.U. TIP-TOP Dariusz Małek z siedzibą w Krakowie, ul. Spółdzielców 3, 30-682 Kraków.

Przetwarzamy Państwa dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawa przetwarzania danych to realizacja prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony. Państwa dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.